Chov koi

Chov týchto rýb sa nijako nelíši od chovu obyčajných kaprov. Sú to veľmi robustné ryby, ktoré spotrebujú veľké množstvo krmiva a ich odpadné látky veľmi znečisťujú vodu, preto je veľmi potrebná silná filtrácia. Pre chov týchto rýb je potrebné dostatočne veľké jazierko. Ryby dorastú pri dobrých podmienkach aj veľkosti bežných konzumných kaprov, teda až 90cm, ale sú známe aj väčšie kusy (1,25m). Dožívajú sa veľmi vysokého veku. Po čase si ryby zvyknú na svojho chovateľa natoľko, že prijímajú dokonca krmivo z ruky a nechajú sa aj pohladkať.  
 
Chov KOI spočíva v priebehu roka hlavne v pravidelnej kontrole hydrochemických vlastností vody a prikrmovaní. Čistá a dostatočne okysličená voda je pre chov KOI veľmi dôležitá. Voda by mala byť mäkká až stredne tvrdá s neutrálnym pH, ale ryby dokážu žiť aj vo vode tvrdej. Jedine im vadí, ak je voda veľmi kyslá.  
 
Čo sa týka teploty, je potrebné aby pri chove v záhradnom jazierku mala voda na dne v zime minimálne 4°C. Na jeseň v čaše, keď začína mrznúť, treba vypnúť čerpadlo, vypustiť filter, vypnúť UV lampu, vypustiť všetky časti systému, ktoré by sa po zamrznutý vody mohli poškodiť. Pri teplote 5 – 8°C ešte môžeme rybám vzduchovať, ale majme na pamäti, že sa voda rýchlo ochladzuje. Ako náhle sa začína otepľovať a prichádza jar, treba vyčistiť filter, z jazierka odstrániť usadeniny, zapnúť čerpadlo a uviesť celý systém znovu do prevádzky. Zároveň môžeme začať aj s prikrmovaním.